انجام مرور نظام‌مند و فرا تحلیل

عکس مرور نظام مند، مرور روایتی غیر نظام مند گرایش به توصیف دارد که در آن نویسندگان مقالات را بر اساس دیدگاه خود انتخاب می‌کنند که شاید منجر به کیفیت پایین آن شود. از سوی دیگر، مرور نظام مند با استفاده از روشی نظام مند برای جمع‌بندی شواهد در مورد سؤالات با یک طرح مطالعه دقیق و جامع تعریف می‌شود. که در این مقاله قصد داریم تا بدان بپردازیم.

علیرغم افزایش دستورالعمل‌ها برای انجام مؤثر یک مرور نظام مند، ما دریافتیم که گام‌های اساسی اغلب از چارچوب‌بندی سؤال شروع می‌شود، سپس شناسایی کارهای مرتبط که شامل تدوین معیارها و جستجوی مقالات است، ارزیابی کیفیت مطالعات منتخب، خلاصه کردن شواهد، و نتایج را تفسیر کنید که در ادامه به‌طور مفصل توضیح داده‌شده است:

اهداف و پرسش‌های تحقیق

مانند سایر طرح‌های مطالعه، سوال تحقیق مرور نظام‌مند باید امکان‌پذیر، جالب، بدیع، اخلاقی و مرتبط باشد. بنابراین، باید سوال تحقیقی به صورت روشن، منطقی و  خوب تعریف شود که معمولاً از دو ابزار رایج استفاده می شود: پیکو و اسپایدر. پیکو (جامعه، مداخله، مقایسه، نتیجه) بیشتر در سنتز شواهد کمی استفاده می شود. اسپایدر  (نمونه، پدیده مورد علاقه، طراحی، ارزیابی، نوع تحقیق) به عنوان روشی برای جستجوی روش های کیفی و ترکیبی پیشنهاد شد. ما در اینجا رویکرد ترکیبی استفاده از یک یا هر دو ابزار پیکو و اسپایدر را برای بازیابی جستجوی جامع با توجه به محدودیت‌های زمان و منابع توصیه می‌کنیم.

تحقیق اولیه و اعتبار سنجی ایده

ما جستجوی مقدماتی را برای شناسایی مقالات مرتبط، اطمینان از اعتبار ایده پیشنهادی، اجتناب از تکرار سوالات مطرح شده قبلی، و اطمینان از داشتن مقالات کافی برای انجام تحلیل آن توصیه می کنیم.

معیارهای ورود و خروج

بر اساس رویکرد پیکو، طرح مطالعه و داده‌ها از عمده شرایط برای انتخاب مقالات است. معیارهای خروج عمدتاً غیرمرتبط، تکراری، متون کامل در دسترس یا مقالات فقط انتزاعی هستند. این استثناها باید از قبل بیان شود تا محقق از سوگیری خودداری کند. معیارهای ورود مقالاتی با جامعه هدف، مداخلات بررسی شده یا مقایسه بین دو مداخله مورد مطالعه خواهد بود.

استراتژی جستجو

استراتژی جستجو یک ساختار سازمان یافته از عبارات کلیدی است که برای جستجو در پایگاه داده استفاده می شود که در آن مفاهیم کلیدی سوال جستجوی شما را به منظور بازیابی نتایج دقیق ترکیب می کند. می‌توان گفت که باید استراتژی جستجوی شما همه موارد زیر را در بر گیرد:

  • اصطلاحات محتمل جستجو
  • کلیدواژه ها و عبارتها
  • تنوع اصطلاحات جستجو نظیر اصطلاحات کوتاه سازی شده
  • سرعنوان‌های موضوعی

از انجایی که راهبرد جستجو  یکی از ریزموضوعات مطرح شده در حوزه علم اطلاعات و دانش شناسی است. از این رو استفاده از متخصصین این رشته جهت طراحی راهبرد جستجو بهینه پیشنهاد می شود.

نوشتن پروتکل و ثبت نام

ثبت پروتکل در مراحل اولیه شفافیت در فرآیند تحقیق را تضمین می کند و از مشکلات تکراری محافظت می کند. سایت‌های رجیستری زیادی برای مرور نظام مند در دسترس هستند، مانند مواردی که توسط همکاری‌های کاکرین و کمپبل پیشنهاد شده‌اند.

بررسی عنوان و چکیده

تصمیمات برای انتخاب مقالات بازیابی شده برای ارزیابی بیشتر بر اساس معیارهای واجد شرایط بودن است تا شانس گنجاندن مقالات غیر مرتبط را به حداقل برساند. با توجه به راهنمای کاکرین، دو مرور کننده برای انجام این مرحله ضروری هستند، اما در مورد مبتدیان و محققان جوان، این ممکن است خسته کننده باشد.

دانلود متن کامل و غربالگری

بایستی متن کامل مقالات را تیه کرد. سپس ۲ تا ۳ مرور کننده به طور مستقل برای تصمیم گیری در مورد گنجاندن  یا نگنجاندن مقالات بر اساس معیارهای واجد شرایط بودن انها را بررسی می‌کنند.

جستجوی دستی

ما در اینجا سه روش متوالی برای افزایش و اصلاح بازده جستجوی دستی را شرح می‌دهیم: اول، جستجو در فهرست‌های مرجع مقالات منتخب برای مرور. ثانیاً، انجام ردیابی استنادی که در آن محققان تمام مقالاتی را که به هر یک از مقالات منتخب استناد می کنند، ردیابی می کنند و این ممکن است شامل جستجوی الکترونیکی در پایگاه های داده باشد. و ثالثاً، مشابه ردیابی استناد، همه مقالات “مربوط به” یا “مشابه” را دنبال می کنیم.

استخراج داده ها  و تحلیل آن

با توجه به  این که نوع پژوهشمان مرور نظام مند یا فراتحلیل باشد، استخراج داده ها و تحلیل انها متفاوت می‌شود. برای انجام مرور نظام مند داده های متنی  استخراج می شود و نیاز به محققانی با تفکر تحلیل و انتقادی است در حالی که برای فراتحلیل نیاز به استخراج داده های عددی  است که برای تحلیل آن از نرم افزارهای مورد نظر استفاده می شود.

نوشتن دست‌نوشته، بازنگری و ارسال به یک مجله

نگارش  که بر اساس چهار بخش علمی شامل مقدمه، روش‌ها، یافته‌ها و بحث و نتیجه‌گیری است. در نهایت، یک مجله مناسب برای مقاله انتخاب کنید که با ضریب تاثیر قابل توجه و زمینه مناسب مطابقت داشته باشد. لازم است قبل از ارسال مقاله، راهنمای نویسندگان مجلات را مطالعه کنید.

Leave a Reply