ساختار پایان نامه: بخش اول

پایان نامه یا رساله یک نوشته طولانی دانشگاهی است که بر اساس تحقیقات اصیل انجام می شود. معمولاً به عنوان بخشی از دکترا یا کارشناسی ارشد و گاهی اوقات به عنوان بخشی از مدرک لیسانس ارائه می شود. احتمالا پایان نامه شما طولانی ترین نوشته ای است که تا به حال نوشته اید، و دانستن اینکه باید از کجا شروع کنید، می تواند ترسناک باشد. این مقاله به شما کمک می‌کند تا دقیقاً بفهمید که چه چیزی را در آن بنویسد و کجا آن را بنویسید.

تصمیم گیری در مورد ساختار پایان نامه

ساختار همه پایان نامه ها دقیقاً یکسان نیست – شکل تحقیق شما به مکان، رشته، موضوع و رویکرد شما بستگی دارد. برای مثال، پایان‌نامه‌های علوم انسانی اغلب بیشتر شبیه یک مقاله طولانی است، که یک استدلال کلی برای حمایت از یک پایان‌نامه می‌سازد اما، اگر در حال انجام تحقیقات تجربی در علوم یا علوم اجتماعی هستید، پایان نامه شما به طور کلی باید شامل تمام عناصر زیر باشد. در بسیاری از موارد، هر یک فصل جداگانه خواهد بود، اما گاهی اوقات ممکن است آنها را ترکیب کنید. به عنوان مثال، در انواع خاصی از علوم اجتماعی کیفی، نتایج و بحث به جای جدا شدن، با هم تنیده می شوند.

ترتیب بخش ها نیز می تواند بین رشته ها و کشورها متفاوت باشد. به عنوان مثال، برخی از دانشگاه ها توصیه می کنند که نتیجه گیری باید قبل از بحث باشد.  به هر حال، اگر در مورد نحوه ساختار پایان نامه یا پایان نامه خود شک دارید، همیشه دستورالعمل های دانشکده و گروه آموزشی خود را بررسی کنید و با استاد راهنما خود مشورت کنید.

همچنین توصیه می‌شود مطالب مرتبط زیر را مطالعه کنید.

صفحه بسم الله

هر کاری بدون نام خدا آغاز شود، ابتر است.

صفحه عنوان

صفحه اول سند شما شامل عنوان پایان‌نامه، نام دانشکده، گروه، مقطع تحصیلی، نام شما، استاد راهنما، استاد مشاور  و تاریخ ارسال هست. گاهی اوقات شامل شماره دانشجویی و لوگوی دانشگاه نیز می‌شود. بسیاری از گروه‌های آموزشی برای قالب‌بندی صفحه عنوان پایان‌نامه شرایط سختی دارند.

صورت‌جلسه دفاع

شامل اطلاعاتی نظیر نام دانشجو، اساتید راهنما، مشاور، داور، نمره پایان‌نامه و نظیر آن است.

اظهارنامه یا تعهدنامه

شامل اطلاعاتی نظیر حق مالکیت انتشار مقاله و نظیر آن است.

سپاسگزاری

بخش قدردانی معمولاً اختیاری است و فضایی را در اختیار شما قرار می‌دهد تا از همه‌کسانی که در نوشتن پایان‌نامه به شما کمک کرده‌اند، تشکر کنید. این ممکن است شامل اساتید، شرکت‌کنندگان در پژوهش و دوستان یا خانواده‌ای باشد که از شما حمایت کرده‌اند.

چکیده

چکیده خلاصه کوتاهی از پایان‌نامه شما است که معمولاً در حدود ۱۵۰ تا ۳۰۰ کلمه است. شما باید آن را در پایان، زمانی که نوشتن بخشه‌ای دیگر پایان‌نامه را تمام کردید، بنویسید. در چکیده، مطمئن شوید که:

 • موضوع اصلی و اهداف تحقیق خود را بیان کنید؛
 • روش‌هایی که استفاده کردید را شرح دهید؛
 • نتایج اصلی را خلاصه کنید؛
 • نتیجه‌گیری خود را بیان کنید.

اگرچه چکیده بسیار کوتاه است، اما اولین بخش (و گاهی اوقات تنها قسمت) پایان‌نامه شما است که مردم می‌خوانند، بنابراین مهم است که آن را به‌درستی بنویسید.

فهرست مندرجات

در فهرست مندرجات، تمام فصل‌ها و عناوین فرعی خود و شماره صفحات آن‌ها را فهرست کنید. صفحه محتویات پایان‌نامه یک نمای کلی از ساختار پایان‌نامه را به خواننده ارائه می‌دهد  کرد که باعث می‌شود وی  به‌راحتی در آن پیمایش کند.

تمام قسمت‌های پایان‌نامه شما باید در فهرست مندرجات درج شود. اگر از سبک‌های عنوان استفاده ‌کنید، می‌توانید فهرستی از مطالب را به‌طور خودکار در نرم‌افزار ورد ایجاد کنید.

فهرست شکل‌ها و جداول

اگر در پایان‌نامه خود از جداول و شکل‌های زیادی استفاده کرده‌اید، باید آن‌ها را در یک فهرست شماره‌گذاری شده جزئی کنید. شما می‌توانید به‌طور خودکار این لیست را با استفاده از ویژگی Insert Caption در Word ایجاد کنید.

فهرست اختصارات

اگر از اختصارات زیادی در پایان‌نامه خود استفاده کرده‌اید، می‌توانید آن‌ها را در فهرست حروف الفبای اختصارات قرار دهید تا خواننده به‌راحتی معانی آن‌ها را جستجو کند.

فصل اول: مقدمه (کلیات تحقیق)

در مقدمه، موضوع، هدف و ارتباط پایان‌نامه خود را تنظیم می‌کنید و به خواننده می‌گویید که در بقیه پایان‌نامه چه انتظاری داشته باشد.

در مقدمه:

 • موضوع تحقیق خود را تعیین کنید و اطلاعات لازم را برای زمینه‌سازی کار خود ارائه دهید؛
 • موضوع را محدود کنید و دامنه تحقیق را مشخص کنید؛
 • در مورد وضعیت تحقیقات موجود بحث کنید و ارتباط کار خود را با یک مسئله یا بحث گسترده‌تر نشان دهید؛
 • اهمیت و ضرورت پژوهش خود را بنویسید؛
 • سؤالات و اهداف تحقیق خود را به‌وضوح بیان کنید؛
 • به تعاریف مفهومی و عملیاتی متغیرهای خود اشاره‌کنید؛
 • یک نمای کلی از ساختار پایان‌نامه خود ارائه دهید.

Reference: https://www.scribbr.com/category/dissertation/

Leave a Reply