سرقت ادبی چیست؟

بسیاری از دانشجویان بدلیل آشنا نبودن با سرقت ادبی ناخواسته در پژوهش دچار سرقت علمی و ادبی میشوند لذا در مقاله به تعریف سرقت ادبی پرداختیم.

بهترین راه برای جلوگیری از سرقت ادبی این است که بفهمید آن چیست. سپس باید از ارتکاب سرقت علمی یا سرقت ادبی عمدی خودداری کنیم. با این حال، قبل از تعریف سرقت ادبی، سه اصطلاح دیگر را تعریف می کنیم

آشنایی با سه اصطلاح: نقل قول، بازنویسی/ تفسیر و خلاصه

نقل قول:

در یک نقل قول باید از کلمات دقیق منبع  استفاده شود، در صورت حذف کردن بخشی از منبع اگر نقل قول نسبتاً کوتاه باشد (مثلاً کمتر از ۳ خط یا ۴۰ کلمه)، آن کلمات باید در علامت نقل قول قرار گیرند. برای مثال: همانطور که استیون استرنگ اشاره می کند، «برخلاف برخی تصورات رایج، اکثر نویسندگان ایده های کاملی مانند آتنا ندارند که از سرشان بیرون بیاید».
توجه داشته باشید که نقل قول معرفی شده است (“همانطور که استیون استرنگ اشاره می کند”).
کلمات دقیق در علامت نقل قول قرار می گیرند و شماره صفحه ظاهر می شود.
پایان مقاله شامل یک مدخل کتابشناختی است که نویسنده، عنوان منبع، ناشر، تاریخ انتشار و غیره را ذکر می کند.

بازنویسی/ تفسیر:

بازنویسی عبارت است از قرار دادن ایده ها در یک نوشته با استفاده از کلمات خودمان. معمولاً از ترتیب ایده ها در اصل پیروی می کند و همه ایده های اصلی گنجانده شده است. بازنویسی اغلب کوتاهتر از اصل مطلب است. عبارتی که اصطلاحات یا مفاهیم را تعریف می کند ممکن است در واقع طولانی تر باشد. هر بازنویسی به استنادی مانند  نقل قول نیاز دارد.


فقط سه دلیل خوب برای بازنویسی وجود دارد:

  • تفسیر مطالب فنی به زبان ساده تر برای مخاطب عادی.

  • تفسیر به این دلیل که یک استاد صریحاً درخواست کرده است که این کار را انجام دهیم.

  • تفسیر یک شعر به زبان ساده تر به طوری که ما بتوانیم بفهمیم که ابهامات در کجا نهفته است.

خلاصه:

یک خلاصه ایده(های) اصلی یک متن را در کلمات خودمان قرار می دهد و به طور قابل توجهی آن را کوتاه می کند. یک بار دیگر باید ایده ها را به منبع اصلی نسبت دهیم.

سرقت ادبی چیست؟

سرقت ادبی استفاده از ایده ها یا زبان دیگران بدون اذعان به اینکه شما آن را خلق نکرده اید، است. این تعریف برای ایده‌ها، کلمات و ساختارهای غیرمعمول صرف نظر از جایی که آن ها را پیدا می‌کنید است(در یک کتاب، در یک صفحه وب، در یک ایمیل). هر زمان که اطلاعات یا عبارات شخص دیگری را در سندی اضافه می‌کنید، باید منبع را تأیید کرده و نقل قولی را درج کنید که به خوانندگان شما بگوید از کجا به دست امده است – در غیر این صورت مرتکب  سرقت ادبی شده اید. سرقت ادبی گاهی اوقات سرقت فکری  نیز نامیده می شود.

مطالب مرتبط

۱ thought on “سرقت ادبی چیست؟

Leave a Reply