نکاتی برای جستجوی مؤثر متون و همگام شدن با انتشارات جدید

حجم خروجی انتشارات انفجار آمیز شده است. شما نمی توانید این احتمال را رد کنید که موضوع تحقیق شما قبلاً در مقاله‌های اخیر منتشر ارائه شده است. یکی از شایع ترین دلایل رد مقالات در مجلات این است که این مطالعه تکراری از کارهایی است که قبلاً منتشر شده است. از این رو، مهم است که با آثار منتشر شده در زمینه خود همراه باشید و از یک استراتژی جستجوی ساختاریافته استفاده کنید تا مطمئن شوید که انتشارات مشابه را نادیده نمی گیرید. در همین راستا در این مقاله به این مهم پرداخته شده است.

استراتژی جستجو برای یافتن متون

استفاده از کلمات کلیدی هدفمند بسیار مهم است. موضوعی که در حال تحقیق در آن هستید را به مفاهیم اصلی آن تقسیم کنید، سپس برای هر مفهوم کلمات کلیدی تعریف کنید. سپس، فهرست را با نوشتن مترادف ها و عبارات جایگزین برای هر کلمه کلیدی گسترش دهید. همچنین، از عباراتی استفاده کنید که قصد دارید در دستنوشته خود بگنجانید. این نشان می دهد که چقدر آن اصطلاحات در این زمینه مرتبط هستند یا اینکه آیا باید از اصطلاحات دقیق تری برای تعریف مفاهیم خود استفاده کنید.

جستجوی هدفمند متون

سیاهه بررسی برای تعریف کلیدواژه‌ها

  • چه واژگان جایگزینی در بحث درباره موضوع من استفاده می شود؟
  • آیا انواع املا یا واژگان آمریکایی و انگلیسی وجود دارد؟
  • آیا می توانم  از علائم کوتاه سازی استفاده کنم؟ برای مثال استفاده از «سامان؟» برای پیدا کردن سامان، ساماندهی، سامانمند.
  • آیا از اختصارات، کلمات اختصاری یا فرمول های رایج استفاده می شود؟
  • به چه موارد مطالعه یا نمونه های خاصی علاقه مند هستم؟
  • چه عبارات کلی تری ممکن است شامل موضوع من باشد؟
  • آیا مقوله هایی وجود دارد که بخواهم حذف کنم؟

شروع جستجو

شاید لازم باشد چندین پایگاه داده دانشگاهی را جستجو کنید تا مطمئن شوید که همه موارد لازم را بررسی کرده اید. از آنجایی که هر پایگاه داده دارای منابع منحصر به فردی برای به دست آوردن داده ها و فرآیندهای منحصر به فرد برای تصمیم گیری در مورد فهرست مقالات مجلات است، محدود کردن جستجوی خود به تنها یک پایگاه داده ممکن است باعث شود مقالات مرتبط را نادیده بگیرید. به عنوان مثال، اگر جستجوی خود را به Elsevier’s Science Direct محدود کنید، احتمالاً انتشارات مرتبط را از دست خواهید داد، زیرا این پایگاه داده بیشتر مجلات منتشر شده توسط Elsevier را نمایه می کند.

دنبال کردن استنادات

هنگامی که برخی از مقالات مجلات مرتبط را شناسایی کردید، یک راه آسان برای یافتن مطالعات بیشتر، جستجوی فهرست منابع این مقالات است(جستجوی رو به عقب). مطالعات مرجع احتمالاً برای شما نیز کاملاً مرتبط هستند. علاوه بر این، به مقالاتی که از زمان انتشار به مقالات استناد کرده‌اند (جستجوی رو به جلو) نگاه کنید. این به شما کمک می کند تا مطالعات جدیدتری را که بر روی کار انجام شده اند، بیابید.

ثبت رکورد کتبی از جستجوها

نام مجلاتی را که اغلب در طول جستجو با آنها برخورد می کنید یادداشت کنید. با گذشت زمان، به خوبی متوجه خواهید شد که کدام مجلات در رشته شما برجسته ترین هستند و در چه مجلاتی باید به انتشار فکر کنید. این نه تنها زمان صرف شده برای جستجوهای آینده را کاهش می دهد، بلکه فهرستی از اصطلاحات رایج در زمینه شما را نیز به همراه خواهد داشت.

استفاده از نرم افزارهای مدیریت استنادی

با وجود تعداد زیادی از مطالعاتی که احتمالاً مجبور خواهید بود از طریق آن بررسی و پیگیری کنید، جمع‌آوری دستی منابع دیگر گزینه‌ مناسبی نیست. از یک مدیریت استناد مانند Endnote (خرید لازم است) یا Zotero (رایگان) استفاده کنید. آن‌ها به شما این امکان را می‌دهند که مقالات را مستقیماً از وب‌سایت‌های مجلات تنها با یک کلیک در کتابخانه رایانه خود دانلود و ذخیره کنید. آنها همچنین سازماندهی کتابخانه شما و جمع آوری فهرست منابع را بسیار آسان می کنند.

همگامی با متون

تعداد زیادی از پایگاه‌های داده و ناشران یک یا چند مورد از ویژگی‌های هشدارهای زیر را ارائه می‌دهند: هشدارهای فهرست مندرجات، هشدارهای استناد، و هشدارهای کلیدواژه. این هشدارها برای همگام شدن با مقالات و موضوعات تحقیقاتی جدید منتشر شده بسیار مفید هستند. با بسیاری از خدمات هشدار، هشدارهایی را در قالب ایمیل هایی دریافت می کنید که عنوان و نویسندگان مقالات تازه منتشر شده و گاهی اوقات حتی چکیده ها را درج می کند.

درنهایت بهتر است اشاره شود که کتاب ها می توانند نقطه شروع مفیدی در تحقیق شما باشند. آنها می توانند یک نمای کلی از موضوع شما را به شما ارائه دهند (به خصوص اگر تازه کار تحقیقاتی خود را شروع کرده اید). منبع اطلاعات ارزشمند دیگری نیز وجود دارد. ادبیات خاکستری شامل اطلاعاتی است که به راحتی از طریق موتورهای جستجوی معمولی، پایگاه‌های اطلاعاتی و فهرست‌های کتابخانه‌ای قابل جستجو نیستند. جستجوی ادبیات خاکستری می تواند اطلاعات ارزشمندی را به دست دهد که موضوعات داغ فعلی را برای تحقیق نشان می دهد.

Fonseca, Marisha (2013). Tips for effective literature searching and keeping up with new publications.editage.

Leave a Reply