چرا سرقت ادبی اتفاق می‌افتد؟

گاه سرقت ادبی ناخواسته اتفاق می‌افتد. در این مقاله به سوال «چرا سرقت ادبی اتفاق می‌افتد؟»، پاسخ می‌دهیم. همچنین انواع سرقت ادبی را شرح داده ایم. و در نهایت 5 قانون برای استفاده از اطلاعات آورده شده است.

بهتر است قبل از پاسخ به اینکه «چرا سرقت علمی اتفاق می‌افتد؟»، بدانیم که انواع دلایل سرقت ادبی چیست؟

سرقت ادبی تصادفی

سرقت ادبی تصادفی معمولاً به این دلیل اتفاق می افتد که ما قراردادهای فرهنگی نوشتن و استناد دانشگاهی را درک نمی کنیم. در اکثر کشورهای غربی، و قطعاً در ایالات متحده، این حس کاملاً واقعی وجود دارد که نویسندگان صاحب ایده‌های خود و کلماتی هستند که برای بیان آن ایده‌ها از ان ها استفاده می‌کنند. همانطور که جان آر. ادلوند توضیح می دهد:
دو عامل مهم وجود دارد که برای درک مفهوم سرقت ادبی باید درک شود. اول، در دنیای انگلیسی زبان، مردم معتقدند که می توان ایده ها و بیان مکتوب ایده ها را در اختیار داشت. وقتی یک نویسنده مجموعه خاصی از کلمات و عبارات را که بیانگر یک ایده خاص است می نویسد، این نویسنده در واقع صاحب آن کلمات و آن ایده است. بنابراین استفاده از این کلمات بدون اعتبار بخشیدن به نویسنده، دزدیدن آنها است. که این برای مثال، با ایده چینی که کلمات و ایده ها متعلق به فرهنگ و جامعه است و باید توسط همه افراد به اشتراک گذاشته شود بسیار فرق دارد. دوم، بر این باور هستند که “نوشتن” یک نمایش آشکار و ملموس از دانش، بینش و مهارت آکادمیک نویسنده است. بنابراین، نشان دادن نوشته های شخص دیگری به عنوان نوشته های خود به معنای نادرست نشان دادن دستاوردهای خود است. این یک نوع تقلب یا فریب است.

سردرگمی فرهنگی

به عبارت دیگر، با توجه به تفاوت های فرهنگی زیاددر نحوه استفاده افراد از عقاید و زبان دیگران پیش می اید. در ایالات متحده، سرقت ادبی یک جرم جدی است. بنابراین، علی‌رغم آنچه که فرهنگ کشور شما در مورد استفاده از ایده‌های دیگران می‌گوید و احساس می‌کند، توصیه قدیمی – «وقتی در رم هستید، همانطور که رومی‌ها انجام می‌دهند انجام دهید» – در مورد استفاده از منابع ( در ایالات متحده و چندین کشور غربی دیگر) حتما استناد دهید
اگر شک دارید، همیشه از یک استاد،  یا ازمتخصص اطلاعات راهنمایی بخواهید.

مفاهیم دشوار

علاوه بر سردرگمی فرهنگی، ممکن است زمانی که در مورد مفاهیمی که درک نمیکنیم بحث می‌کنیم، به سمت سرقت ادبی سوق پیدا کنیم و استفاده از کلمات نویسنده بهترین راه برای انتقال آن ایده‌ها به خوانندگان به نظر برسد. اگر آن کلمات را نقل کنیم و منبع را ذکر کنیم، گامی کلیدی برای جلوگیری از سرقت ادبی برمی داریم. تا زمانی که به طور فعال با خود ایده‌ها درگیر نباشیم (مثلاً آنها را با کلمات خودمان بعد از نقل قول بازنویسی کنیم، آنها را خلاصه کنیم، یا بهتر است با ایده‌ها و شواهد خودمان استدلال کنیم یا از آنها حمایت کنیم)، ایده‌ها را کاملاً درک نکرده‌ایم.

تفسیر ناقص

بازنویسی و تفسیر فرآیند تبدیل متن منبع به کلمات خودمان است (در مورد اصطلاح باز نویسی و تفسیر و دو اصطلاح دیگر درباره سرقت علمی بیشتر بدانید!). این راه دیگری است که اگر از عبارت اصلی استفاده کنیم یا از ایده ها بدون استناد مناسب استفاده کنیم، می توانیم ناخواسته به سرقت ادبی دچار شویم.

با استناد به منابع از سرقت ادبی خودداری کنید

پنج قانون اساسی در مورد استفاده از اطلاعات در نوشتن حرفه ای و دانشگاهی وجود دارد (برای آشنایی با نگارش آکادمیک کلیک کنید):

  • اگر از خود منبع استفاده می کنیم، باید آن را دقیقاً نقل قول کنیم، آن را داخل گیومه قرار دهیم و منبع را ذکر کنیم

  • اگر از ایده‌ها یا اطلاعاتی استفاده می‌کنیم که دانش عمومی نیست، باید منبع را ذکر کنیم

  • اگر ما آن را اختراع نکرده‌ایم، منبع را ذکر می‌کنیم

  • در صورت شک، منبع را ذکر می کنیم. انجام این کار فقط حس صداقت شما را به خوانندگان نشان می دهد.

مطالب مرتبط:

۱ thought on “چرا سرقت ادبی اتفاق می‌افتد؟

Leave a Reply