چگونه یک چکیده خوب برای مقاله‌مان بنویسیم؟

چکیده خلاصه ای مختصر از یک اثر بزرگتر است که هدف آن متقاعد کردن خوانندگان به خواندن کامل سند است – اساساً آن به عنوان یک ویترین عمل می کند و افراد را برای ورود به داخل ترغیب می کند. به طور معمول، چکیده ها بi همراه یک مقاله پژوهشی یا فصل کتاب نوشته می شوند، اما احتمالاً هنگام درخواست برای نوشتن مقاله برای یک کنفرانس، از شما چکیده خواسته می شود. در این راهنما نکاتی را خواهید یافت که به شما کمک می کند برای هر دو مورد یاد شده آماده شوید. آنها شامل دستورالعمل های خاصی در مورد نحوه نگارش و ارائه چکیده هستند.

چرا چکیده مهم است؟

به طور معمول، چکیده اولین عنصر اثر منتشر شده شماست که هر کسی ابتدا آن را می بیند. این کانال ایده آلی را فراهم می کند تا آنها را متقاعد کنید که کار شما ارزش اختصاص زمان را دارد. به عنوان مثال، دبیران از آن برای تصمیم گیری در مورد ارسال مقاله به داوران استفاده می‌کنند، و داوران نیز هنگام تصمیم گیری در مورد پذیرش داوری مقاله به آن مراجعه می‌کنند.

افزون بر موارد یاد شده، عنوان و چکیده تنها بخش‌هایی از مقاله هستند که به صورت رایگان در دسترس همه قرار می‌گیرد؛ مگر اینکه اثر خود را به صورت دسترسی آزاد منتشر کرده باشید. خواننده در حین خواندن چکیده تصمیم می‌گیرد که آیا بقیه مقاله برای او جالب است یا خیر.  هر چه پژوهشگران بیشتری کار شما را بخوانند، شانس بیشتری برای استناد به آن در تحقیقات بیشتر خواهید داشت. با این توصیفات، اختصاص وقت خود برای ایجاد یک چکیده قوی و قانع کننده ارزشمند است.

چگونه یک چکیده مناسب بنویسیم؟

اجازه دهید با چند نکته ضروری که هنگام نوشتن چکیده باید به خاطر بسپارید، شروع کنیم. باید:

 • حقایق ضروری مندرج در سند را گزارش دهید؛
 • اغراق نکنید یا مطالبی را که در متن اصلی وجود ندارد، ننویسید؛
 • از اختصاراتی که فقط در متن اصلی توضیح داده شده است، خودداری کنید. چکیده شما باید به تنهایی بتواند قابل فهم باشد؛
 • روی ادبیات قبلی تمرکز نکنید – این خلاصه ای از کار شما است.
تفاوت چکیده ساختارمند و بدون ساختار

بسیاری از نویسندگان توصیه می کنند  که قبل از نوشتن چکیده منتظر بمانید تا بقیه مقاله یا فصل شما کامل شود. هر زمان که تصمیم به نوشتن آن گرفتید، چکیده شما باید عبارتی موجز باشد که بتواند خواننده را با بافت خود آشنا سازد. بیشتر دستورالعمل‌های نگارش مجلات حداکثر ۲۵۰ کلمه را شامل کلمات کلیدی و بقیه اجزای مقاله تعیین می‌کنند.

اجزای چکیده ساختار یافته

اجزای زیر همیشه باید در یک چکیده ارائه شوند:

 • هدف: اینجاست که توضیح می‌دهید «چرا» این مطالعه را انجام داده اید. اگر در حال ارائه تحقیقات جدید هستید، مشکلی را که حل کرده اید، توضیح دهید. اگر از تحقیقات قبلی استفاده می‌کنید، به طور خلاصه توضیح دهید که چرا فکر می کنید، انجام این کار مهم است. این فرصت شماست تا به خوانندگان اطلاع دهید که چرا این موضوع یا مشکل را مطالعه کرده اید. به آنها بگویید که بحث یا یافته اصلی شما چه چیزی خواهد بود.
 • طرح پژوهش/روش/رویکرد مطالعه: شما «چگونه» این کار را انجام دادید. به خوانندگان اطلاع دهید که دقیقاً چه کاری انجام دادید تا به نتایج خود برسید. مثلا مصاحبه کردید؟ آیا آزمایشی را در آزمایشگاه انجام دادید؟ از چه ابزار، روش، پروتکل یا مجموعه داده استفاده کرده‌اید؟
 • یافته‌ها: در اینجا می‌توانید «آنچه» را که در طول مطالعه‌تان پیدا کردید، توضیح دهید، آیا به مشکلی که قصد بررسی آن را داشتید، پاسخ داده‌اید، و اینکه آیا فرضیه شما تأیید شده است یا خیر. شما باید خیلی واضح باشید و به جای تعمیم، ارقام دقیق ارائه بدهید. مهم است که اغراق نکنید یا انتظاری ایجاد نکنید که در مقاله شما برآورده نشده است.
 • اصالت/ارزش: این فرصت شماست تا تحلیلی از ارزش نتایج خود را در اختیار خوانندگان قرار دهید. ایده خوبی است که از همکاران بپرسید که آیا تحلیل شما متعادل و منصفانه است یا خیر. باز هم، مهم است که اغراق نکنید. شما همچنین می توانید حدس بزنید که چه تحقیقاتی در آینده می تواند گام بعدی تحقیق شما باشد.

همچنین ممکن است که سه مورد زیر در چکیده مقاله گنجانده شود:

 • محدودیت ها
 • کارکرد عملی
 • پیامدهای اجتماعی

در نهایت می‌توان گفت که روند مقاله را دنبال کنید و در صورت لزوم از سرفصل‌ها به عنوان دستورالعمل استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که یک جریان یکنواخت اطلاعات وجود دارد. زبان جملات باید معلوم باشد تا مجهول؛ به عنوان مثال «ما یک تحلیل انجام دادیم»، نه اینکه «تحلیلی انجام شد». همچنین استفاده از کلمات کلیدی مرتبط و زبان فنی برای کمک به خوانندگان برای یافتن مقاله مهم است. کلمات کلیدی چیست؟ اینها کلمات یا عباراتی هستند که یک محقق ممکن است به هنگام جستجوی مقاله در مورد این موضوع استفاده کند. همچنین ممکن است که لازم باشد تا نوع مقاله خود (پژوهشی، دیدگاهی، فنی، مفهومی و …) را مشخص کنید.

Emerald Publishing (2022). How to write an article abstract. Available at: https://www.emeraldgrouppublishing.com/how-to/authoring-editing-reviewing/write-article-abstract

Leave a Reply